The governing power is vested in the Board of Trustees appointed by the Board of County Commissioners to serve without pay for a four-year term of office. The Board of Trustees meet regularly each month, on the second Tuesday at 2:30 pm, and all meetings are open to the public. At each January meeting the Board elects a Chairperson, Vice Chairman, Secretary and Treasurer. The Board employs a District Director to carry out the policies established by the Board.

Our Board

Daniel Green
Chairman
Term Expires: December 16, 2023

Dakota Hufford
Vice Chairman
Term Expires: July 21st, 2024

Lowell Hanna
Treasurer
Term Expires: November 16th, 2024

Michael Shaw
Secretary

Term Expires: November 16th, 2021

Sarah Present M.D.
Ex Officio

Amber Wimsatt
Board Member
Term Expires: May 18th, 2025

Board members do not receive over $50 per month or a portion there of as compensation for services performed as a member of the governing body.

Board Meetings

  • Board Meeting on Tuesday, August 10th, 2021 at 2:30pm Located at 1102 Abernethy Rd, Oregon City, OR 97045.

Board Minutes

Annual Report

Budget